31. marca 2022

Maria Grigorenko: Nevinné obete vojny. Kvôli ruskej invázii zvieratá v zoologických záhradách v Ukrajine hladujú

Preklad: Stanislava Labjaková
Redakcia: Bea Koššová

31. marca 2022

Maria Grigorenko: Nevinné obete vojny. Kvôli ruskej invázii zvieratá v zoologických záhradách v Ukrajine hladujú

Preklad: Stanislava Labjaková
Redakcia: Bea Koššová

Reportáž

Vojna v Ukrajine je stresujúcou nielen pre ľudí, ale aj pre zvieratá, mnohé ostanú opustené napospas osudu. Väčšina majiteľov však neopúšťa svojich miláčikov a berú ich so sebou do krytov či do zahraničia. Pracovníci v zoologických záhradách zostávajú pri svojich zverencoch a snažia sa im zabezpečiť základné potreby na prežitie aj napriek nepriaznivým podmienkam.

Stanislava L.

Od 24. februára 2022 trvá krvavá vojna, bezdôvodne rozpútaná Ruskom s podporou Bieloruska proti civilnému obyvateľstvu Ukrajiny. Už týždeň trpia a zomierajú civilisti vrátane žien a detí. A trpia aj zvieratá. Ak sa ľudia ako-tak dokážu postarať o svoju bezpečnosť, zvieratá sú vcelku bezbranné. Našťastie, väčšina Ukrajincov svojich malých miláčikov neopustila, snažia sa pomôcť „ako sa len dá“. Situácia v niektorých ukrajinských zoologických záhradách však zostáva vážna – jednoducho sa nedokážu dostať k potrave.

Ako Ukrajinci zachraňujú svojich domácich miláčikov

Pár týždňov pred začiatkom vojny, keď Ukrajinci ešte úplne neverili, že vojna môže nastať, zaplnili sociálne siete buď vtipy, alebo celkom vážne obavy z toho, ako zachrániť svojich domácich miláčikov. Pamätáte si všetky tie fotografie „spakovaných kufríkov s mačkami“? Ľudia sa naozaj báli, že podľa zastaranej legislatívy sa do protileteckých krytov nesmú brať zvieratá. Obávali sa tiež, že ostatní „obyvatelia“ úkrytov budú proti zvieratám.

Ale naopak, keď sa vojna predsa len začala, ľudia sa pustili do záchrany svojich miláčikov. Mnohí si počas prvého dňa vzali do úkrytu len minimum vecí, a predsa nezabudli vziať svoje zvieratá a krmivo. Ak si pozriete fotografie z každého úkrytu, tak približne polovica „obyvateľov“ si vzala so sebou zvieratá. Sú tu psy – od celkom maličkých po obrovských, mačky, králiky, činčily, morčatá, škrečky. Mnohí prechádzajú do úkrytu práve preto, aby ochránili svojich miláčikov.

Taká je situácia v našom úkryte. Za sedem dní sa ľudia naučili postarať nielen o seba, ale aj o svojich maličkých priateľov – stravu, maškrty a dokonca aj hygienu. A vôbec nikto z ostatných ľudí v úkryte nie je proti zvieratám. Naopak – prichádzajú, zaujímajú sa, obzerajú si ich, hladkajú a občas dokonca prinesú niečo na jedenie.

Ľudia väčšinou neopúšťajú svojich miláčikov ani pri odchode z mesta či dokonca do zahraničia. Naši susedia z úkrytu, ktorí sa rozhodli vycestovať na Západ, tu zanechali niektoré osobné veci a jedlo, ale prepravky s dvoma mačkami zobrali so sebou. Našťastie, veľa európskych krajín, vrátane susedných, dovolilo Ukrajincom prekročiť hranice s domácimi zvieratami, aj keď nemajú očkovanie ani doklady.

A čo s plazmi a inými exotickými zvieratami?

Kým s mačkami, psami a hlodavcami je to jasné, s vtákmi a plazmi je to o trochu zložitejšie. Sama som si mohla vziať do úkrytu iba činčily a králika, sú oveľa pokojnejšie a nejaký čas v prepravke vydržia. Papagája som, žiaľ, musela nechať doma u suseda, pretože vyniesť vtáka z bytu bolo nereálne.

Sú však aj takí ľudia, ktorí zvieratá jednoducho nechajú doma alebo ich vyhodia na ulicu, ak si ich nemôžu vziať so sebou. Dokonca sa im ani nesnažia nájsť útočisko u dobrovoľníkov, priateľov alebo susedov.

Lilija Zinčenko, chovateľka plazov, pre UNIAN povedala, že, žiaľ, práve plazy často ľudia nechávajú opustené v bytoch, pretože potrebujú špeciálnu starostlivosť a je ťažké ich vziať so sebou. 

„Plazy sú špecifické zvieratá, nemajú rady svojich pánov tak ako mačky alebo psy. Nevedia plakať ani revať, preto ich hlas zostáva nevypočutý a sú ponechané napospas smrti. Teplota pod osemnásť-devätnásť stupňov Celzia znamená pomalú smrť takmer pre všetky plazy v Ukrajine. Veľa ľudí opúšťa domov a necháva plazy v bytoch. Je veľmi smutné, že sú aj ľudia, ktorí sa nesnažia umiestniť plazy u dobrovoľníkov,“ konštatuje.

Lilija je zároveň optimistická – teraristická spoločnosť je veľmi priateľská a navzájom si pomáha v ťažkej situácii. 

„Teraristická spoločnosť v Ukrajine je naozaj priateľská a zjednotená. Áno, mnohí majú nedostatok kŕmneho hmyzu, objavujú sa správy o nedostatku krmiva pre hady. Napriek tomu sa snažíme vzájomne si pomáhať. Dodávatelia kŕmneho hmyzu, napríklad Antonina Kononec z okolia Kyjeva, veľkoryso odovzdala dobrovoľníkovi absolútne všetko, čo mala, pre tých, ktorí to najviac potrebujú. Teraz mám trinásť gekónov a nie som v Ukrajine jediná. Zvieratá schovávame v kúpeľni. Tí, ktorí odchádzajú, sa snažia zobrať zvieratá v menších, troj až päťlitrových potravinových nádobách s ventiláciou,“ hovorí Lilija.

Tiež predpovedá, že v budúcnosti to budú mať majitelia plazov ťažké, pretože pre chov kŕmneho hmyzu sú potrebné živé, veľké kolónie. 

„Takmer všetci Ukrajinci predĺžili intervaly medzi kŕmením. Napríklad, nekŕmime dvakrát týždenne, ale už iba raz. Na ich zdravie to nebude mať zlý vplyv. Plazy sú celkom vitálne zvieratá, s hadmi je to najjednoduchšie. Bez potravy prežijú aj niekoľko mesiacov (niektoré až pol roka!) bez akejkoľvek ujmy na zdraví. “

Aká je situácia v ukrajinských zoologických záhradách

Ťažká situácia nastala v ukrajinských zoologických záhradách, kde sa v dôsledku blízkosti vojenských akcií zvieratá nachádzajú nielen v nebezpečenstve, ale čoskoro môžu čeliť nedostatku potravy a tepla. Zabezpečiť včasné dodávky vo vojnových podmienkach a pri poškodenej infraštruktúre je často veľmi ťažké a niekedy dokonca nemožné.

Ostreľovaním najviac trpia najmä súkromné zoologické záhrady v Kyjeve a Charkove. Najzraniteľnejšími sú v krízových situáciách vždy práve súkromné zariadenia pre zvieratá.

Územie charkovského Ekoparku Feldman zasiahli prvé strely ešte v prvý deň vojny, 24. februára. Mnohé zvieratá boli zranené a niektoré dokonca zahynuli. Okrem toho bola po ostreľovaní časť sklenených vitrín vo výbehoch primátov a drobných dravcov poškodená a vystrašené zvieratá začali vybiehať z ohrád.

„Opice, dikobrazy a medvedíky čistotné sa nám podarilo vrátiť, ale pár vlkov červených z Ekoparku Feldman ušlo. Snažili sme sa ich prilákať na návnadu, ale nedovolili nám priblížiť sa na dostatočnú vzdialenosť, aby sme ich mohli uspať (osemdesiat metrov). Netreba sa ale báť slova „vlky“! Ide o zvieratá veľkosti foxteriéra, držia sa spolu a nepredstavujú pre človeka žiadne nebezpečenstvo. Sú vystrašené a veľmi plaché. Pravdepodobne sa budú zdržiavať v blízkosti smetiakov. Je ťažké ich chytiť, keďže sú vystrašené a ako sa spomenulo, veľmi plaché,“ uviedla zoologická záhrada pred dvoma hodinami a tiež vyzvala všetkých, ktorí uvidia zvieratá podobné líškam, aby oznámili miesto ich pohybu pracovníkom zoologickej záhrady na Facebooku alebo na Instagrame.

Zoologická záhrada však zároveň poprela, že by jej utiekli tigre. Pracovníci tiež vypustili do lesnej časti zoo srnce, jelene a losy, aby im zabezpečili väčšiu voľnosť pohybu a ochránili ich pred výstrelmi.

Zároveň riaditeľ Ekoparku Feldman Vitalij Iľčenko poďakoval všetkým pracovníkom zoologickej záhrady za to, že aj v podmienkach vojny a neustáleho ostreľovania, ktoré na mesto spustili okupanti, pokračujú v práci, aby zabezpečili zvieratám čo najplnohodnotnejšiu starostlivosť, aká je teraz možná.

V Charkovskom ekoparku sa už dokonca narodili prvé „vojnové deti“ medzi zvieratami.

„Napriek všetkému ide život ďalej. Maličkí Ukrajinci sa rodia v úkrytoch a v Ekoparku Feldman, pod „spŕškami“ a kvílením sirén sa narodilo mláďa kianga. Vedeli sme, že samica je gravidná, ale nikto to neočakával práve dnes. Mama aj mláďa sú v poriadku. Porodila sama  – keď ju pracovníci prišli nakŕmiť, uschnuté mláďatko už behalo vedľa mamy. Pravdepodobne sa tá šťastná udalosť stala včera večer alebo v noci,“ uvádza sa v príspevku z 28. februára na facebookovej stránke ekoparku.

V zoologickej záhrade Park 12 mesiacov, ktorá sa nachádza v obci Demidov neďaleko Kyjeva, kde boli okupanti mimoriadne aktívni, je však situácia veľmi komplikovaná a žiaľ, vyriešiť ju je prakticky nemožné. 

„Teraz je situácia veľmi zložitá. Nič na tom, čo sme uviedli v príspevkoch, sa nezmenilo. Sme odstrihnutí, bez potravy, tepla, bez ničoho. Držíme sa z posledných síl, ale všetci pracovníci sú tu, zvieratá neopustíme!“ odpovedala dnes na otázku portálu UNIAN zoologická záhrada Park 12 mesiacov.

Pripomeňme, že ešte 26. februára majiteľ zoologickej záhrady Michail Pinčuk oznámil na Facebooku, že zostali bez elektriny v dôsledku prerušenia príslušnej infraštruktúry v oblasti.

„Bohužiaľ, v zoologickej záhrade sme už využili prakticky všetky rezervy a veľké nepríjemnosti sú len otázkou času. Naše plánované dodávky, boli žiaľ, a ako naschvál, naplánované na 28. februára. O to viac nás znepokojuje situácia s elektrinou – chlad nás bude trápiť rovnako ako hlad,“ napísal Pinčuk 28. februára a poprosil všetkých o akúkoľvek pomoc so zásobami  potravy a tepla pre zvieratá.

Aj napriek tomu má Park 12 mesiacov dobrú správu – nedávno sa narodilo mláďa škótskych kráv plemena Highland. A hoci mama mláďaťa ho pravdepodobne pre stres zatiaľ odmieta kŕmiť, pracovníci zoologickej záhrady ho dokázali nakŕmiť vlastnoručne.

V ostatných ukrajinských zoologických záhradách je situácia viac-menej pokojná. V štátnej Charkovskej zoologickej záhrade na otázku portálu UNIAN odpovedali, že „všetko funguje tak, ako to len ide“.

Rivnenská zoologická záhrada tiež informovala, že nateraz majú dostatok krmiva aj zásob pitnej vody. Zvieratám je poskytnutá každodenná plnohodnotná starostlivosť.

V hlavnej zoologickej záhrade v Kyjeve nedošlo napriek masívnemu bombardovaniu v oblasti Berestejskaja k žiadnym obetiam. Pracovníci zoologickej záhrady sa neprestávajú starať o zvieratá a momentálne charitatívnu pomoc nepotrebujú.

„Kyjevská zoologická záhrada momentálne pomoc od obyvateľov nezhromažďuje! Zamestnanci  zoo – ošetrovatelia, veterinári, údržbári a ďalší sa nachádzajú na mieste dvadsaťštyri hodín denne. Všetky zvieratá sú nakŕmené a je o ne dobre postarané. Máme svetlo, teplo a vodu. Ďakujeme všetkým, ktorým na nás záleží!“ uvádza vo svojom vyhlásení  riaditeľ zoologickej záhrady Kirill Trantin na facebookovskej stránke Kyjevskej zoologickej záhrady národného významu.

Počas vojny sa zoologická záhrada hlavného mesta tiež rozšírila – 27. februára sa tam narodili dve maličké kozliatka, informovali zamestnanci zoo na sociálnych sieťach.

Určité zdržania dodávok krmiva však pravidelne pociťujú v konských stajniach. Napríklad, na dostihové závodisko v hlavnom meste nebolo možné dodať do pondelka čerstvé seno, preto boli nútení držať zvieratá na obmedzenej potrave.

Ako Ukrajinci a cudzinci podporujú zvieratá

Zvieratám trpiacim vojnou v Ukrajine sa snažia pomôcť Ukrajinci a obyvatelia iných krajín, ale aj celé spoločnosti a organizácie. Ľudia posielajú peniaze, pomáhajú so zásobami potravy a iného nevyhnutného tovaru.

Ako informovala Rivnenská zoologická záhrada, európske zoologické záhrady už zorganizovali fond pomoci ukrajinským zoologickým záhradám a začali zbierať finančné prostriedky. Tiež sú pripravené v prípade potreby zabezpečiť dopravu na evakuáciu zvierat a dočasne ich prichýliť u seba.

Je zaujímavé, že keď Ukrajinci začali šíriť na sociálnych sieťach príbehy svojich domácich miláčikov z úkrytov, majitelia zvierat a zverimexov z celého sveta im začali vyjadrovať podporu a ponúkať pomoc. Niektorí sa dokonca ponúkli, že v nevyhnutných prípadoch prichýlia zvieratá u seba. Iní začali hľadať spôsoby, ako zorganizovať dodávky pomoci pre zvieratá v Ukrajine.

***

Vojnové podmienky sú celkovo silne stresovou situáciou pre zvieratá, ktoré na rozdiel od ľudí ani nechápu, čo sa deje. A práve preto potrebujú najmä pozornosť, pomoc majiteľov a tiež všetkých, ktorí majú možnosť pomôcť.

Ak sa Vám preklad páčil, môžete našu tvorbu priamo podporiť:

alebo zdieľať:

Stanka Labjaková
Preklad:

stanislava labjaková

Redakcia:

bea koššová

Bea Koššová
%d blogerom sa páči toto: